25 Bin Açıktan Atama 2011

Devlet Personel Başkanlığı2011 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa göre, her kurum bir önceki yıl boşalan kadrolarının yüzde 50′sine atama yapma imkanına sahiptir. İhtiyacını bu şekilde karşılayamayan kurumlar için ayrıca 25 bin kadro izin verilmiş olup, bu 25 bin kadronun kurum bazında dağılımı Devlet Personel Başkanlığınca resmi olarak açılandı. Buna göre, dağılımda en büyük pay Milli Eğitim Bakanlığının oldu. 25 bin adet açıktan atama izninin 10 bin 500′ü MEB’e tahsis edildi.

Dağılımda, Sağlık Bakanlığına 800, Diyanet İşleri Başkanlığına 800, SHÇEK’e 700, Adalet Bakanlığına 700 açıktan atama izni verildi.

(I) SAYILI CETVEL

2011 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU GEREĞİNCE

AÇIKTAN ATAMA VE NAKİL SAYILARININ KURUMLARA DAĞILIMI

Sıra No Kurum Adı Uygun Görülen
I-GENEL BÜTÇELİ İDARELER
1 BAŞBAKANLIK 110
2 ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI (İdari Personel) 10
3 YARGITAY BAŞKANLIĞI (İdari Personel) 25
4 DANIŞTAY BAŞKANLIĞI (İdari Personel) 25
5 ADALET BAKANLIĞI 700
6 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 600
7 DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI 400
8 MALİYE BAKANLIĞI 650
9 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 10.500
10 BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI 150
11 SAĞLIK BAKANLIĞI 800
12 ULAŞTIRMA BAKANLIĞI 200
13 TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI 200
14 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI 110
15 SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI 60
16 ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI 50
17 KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI 180
18 ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI 100
19 DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI 800
20 DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI 35
21 HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI 25
22 DIŞTİCARET MÜSTEŞARLIĞI 60
23 GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI 500
24 DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI 40
25 AVRUPA BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ 40
26 KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI 25
27 DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI 50
28 ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANLIĞI 12
29 TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI 40
30 GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI 50
31 DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 200
32 KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 225
33 TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 400
34 DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 35
35 TARIM REFORMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 10
36 PETROL İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2
37 BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 5
38 SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 15
39 SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ES. KUR. GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 700
40 AİLE VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 3
41 KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 10
42 YÜKSEK SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI 100
43 DARPHANE VE DAMGA MATBAASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 10
44 ADLİ TIP KURUMU BAŞKANLIĞI 50
45 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜV. EĞT. VE ARAŞ. MRK. BAŞKANLIĞI 8
Ayrıca 4000 yüksek öğretim kurumlarına, 1162 özel bütçeli idarelere, 400 de sosyal güvenlik kurumuna açıktan atama yapılacaktır.
 
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI , JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI , SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI VE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE TAHSİS EDİLEN KONTENJANLAR HARİÇTİR. 

Etiketler: , , , , , , , ,

51 comments

 1. bilgisi olan varsa acil cevaplasın lütfen . bu atamalara birkaç yıl önce istifasını vermiş memurlar dahil mi 657/92 dahil memurlar

 2. diyanetin açıktan ataması ne zaman olacak acaba

 3. Selahaddin bey bahsettiğiniz kanun maddesine baktım burda akademik personelden bahsetmiş fakat alınacak personeller idari personel statüsünde olacak başvurmayı düşündüğünüz kuruma durumunuzu anlatın eğer idari personel olarak çalışıp istifa etmiş olsa idiniz sizi kapsıyordu fakat akademik personel olarak hizmet ediyordu iseniz onu ilgili kuruma sorunuz.

 4. açıktan atama sınavsız ve tanıdık vasıtasıyla atama mı demek oluyor!!???

  • abdurrahman

   Halihazırda memur olmayan bir kişinin, boş memur kadrolarına atanması açıktan atama olarak adlandırılır. Uygulamada 2 şekilde gerçekleşir:
   Açıktan İlk Defa Atama

   Sınavlı veya sınavsız alım usulü ile daha önce hiç memuriyeti olmayanların ilk defa Devlet memurluğuna atanmalarıdır.

   Açıktan Yeniden Atama

   - 657 sayılı DMK 92. Maddesi uyarınca yapılan açıktan yeniden atama:- İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunması ve bu sınıfın niteliklerini taşımaları şartıyla atanmalarıdır.

   - Diğer personel kanunlarına göre çalışırken görevden ayrılanların atanması:

   657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanların boş kadro bulunması ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımaları kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanmalarıdır.

 5. gerçekten acıktan atama ne oluyo tam bilen varsa açıklama yapabilirmi nasıl başvuru yapılacak

 6. bu açıktan atamalar ne zaman olacak bilen varmı

 7. ali rıza özden

  ya açıktan alım ne zaman olacak bu sitenin sahibi bari bişi yazsın

 8. arkadaşlar buatamalar her an olabilir buhafta yada önümüzdeki hafta… güzümüz kulağımızaçık olsun başvuruları kaçırmayalım.

 9. bu atamalar yine ösym nin sitesinde yayınlanacakmı yoksa ilgili kurumlarca mı ilan edecek

 10. arkadaşlar diyanetin açıktan ataması ne zaman olucak bilgisi olanlardan paylaşmasını rica ediyorum

 11. arkadaslar nasıl basvuracaz sartlar ne nasıl atama olacak bılgısı olan varmı ben kpss3 den 81.577 aldım acaba bu atamalarda sansım olur mu

 12. bu acıktan memurlar ne zaman olacak lutfen bızıde aydınlatın;?

 13. açıktan atama için kpss puanı gerekli değil arkadaşım… daha önce en az iki yıl memur olarak çalışma sonrada kendi isteğiyle ayrılmış kişiler başvurabiliyor. mesela kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyip ayrılan uzman çavuşlar veya diğer memurlar.

  • hadi ordan dünyadan haberiniz yok . türkiyenin başkenti neresi bunu biliyomusunuz aceba ? merek ettim……. bilmiyosaanız yorum yapmayın yaaaaaaaa

 14. sayın yetkili açıktan atama için başvuru nasıl yapılıyor.geçenlerde alımlarla ilgili açıklamaları okudum ama ne zaman ve ne şekilde başvuru yapılıyor belirtilmemiş lütfen bilgi veriniz. e posta adresime cvp yazarsanız müteşekkür olurym sağolun.

 15. ya hayret bişey atama var deniliyor ama ne tarih nede bişey var . bu ne ya ? bu nasıl iş ? bazılarıda saçma sapan yorumlarda bulunuyor ! arkadaşlar bişey bilmiyorsanız yorum yapmayın komik duruma düşüyorsunuz. bu alımlara herkes başvurabilir lise-önlisans-lisans yeterki bi kurum tarih versin tabiki kpss puanıyla alıyorlar !!!!!!!!

 16. arkadaşım kpps puanıyla alcak olsa adı açıktan atama olmazdı… açıktan atma nedir öğren sonra gel yorum yap burda…

  • madem kpss punıyla almıyorlar sosyal hizmetler neden kpss ile aldı oda 24 bin memur alacak kurumların içerisindeydi ilanini verdikpss puanıyla memurunu aldı sayfasını kapattı… HEMDE AÇIKTAN ATAMAYLA…….ARKADAŞIM BASVURUSUNU YAPTI KABUL DE ETTİLER KPSS PUANIYLA ……AÇIKTAN ATAMAYLA……. senin dünyadan haberin yok bide bana diyosun git açıktan atama yı öğren diye .

  • bas gitttttttttttttt

 17. sayın editörüm öncelikle kolay gelsin sorun ne mi?açıktan atama memur alımı deniliyor açıktan atama tarihi hakkında bilgi yok

 18. merhaba arkadaslar açıktan atama sistemi kpss puanı istemez 657 ye tabii olarak 2 yıl memur olarak çalışmış kendi istekleri ile istifa etmiş kişilere yeni iş ve kurum imkanları açmak kaydı ile türkiyede boş kalan kadroları sınıf ve sütatülerine göre seçip doldurmaktır örnek olarak belediyelere bağlı itfaaiyelerin alımı herkez katıla bilir ama öncelik eski askeri personelerden oluşur kpss ile alım yapılacak ise şayet bunu ayrıca belirtirler… tarih yoktur kruumlar yayınlar alım ve başvuru tarihlerini.

 19. sallamayalım arkadaşlar :D

 20. ya ne biçim bi saçma cümleler bunlar açıktan atamayı bilmiyosunuz ne demek bari milleti yanlış yönlendirmeyin..

 21. ismail hakkı

  bu devleti yönetenlerin ta anasını avratını yedi sülasini

 22. REMZİ ALTUNTAŞ

  arkadaşlar merhabalar ben uzman çavuşluğu bıraktım ve askeri personel başvuramaz ifadesi yer almayan başvurabileceğim atamam ne zaman açıktan atamam olabilir. 1 de ben ki bu vatanım için savunma yaptım ya güney doğuda boş yere mi idi ki savundum çünkü askeriyeden ayrılan personel başvuru yapamaz ifadeleri yer alıyo vatanı savunanlar sahipsiz mi HAYIR unutmayalım ki BU VATANIN GURURU DAĞDAKİ ASKERİN SIRTINDA SAKLIDIR…..

  • lan abbas güneydoğuda görev yaptında çatır çatırda parasını aldın bana sanki hayrınamı yaptın bas git

 23. mrb. ben 2010 kasım ayında yapılan lise önlisans kpss sınavına manisa anadolu ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman çıkışlı olarak girdim ve 69.55 puan aldım..2011 subat ayı atamalarında yerleşemedim.simdi 25bin lik kardo için yapılacak açıktan atamalara başvurabilirmiyim? bu atamalar nasıl ve ne zaman yapılıyor? yardımlarınızı bekliyorum simdiden teşekkürler..

 24. harbi yalandansınız:)))))laf olsun diye gevezelik yapıyorsunuz.sen sorunu soruyosun o aptalca bir cvp o derdini anlatıyo sen ypk parasını aldın diyorsun,bu zihniyet’le kusura bakmayın ama ”YALANDAN”OLUYOSUNUZ…kendinize i bakın sevdiğiniz meslek’te çalışmanız dileğiyle.Sevdiğiniz meslek başkalarına olduğu gibi benim yorum’uma sallamak olmasın.

 25. arkadaşlar boş yere ümitlenmeyin açıktan atama demek dayısı olanın işe yerleşmesi demektir. o nedenle müracaatlar ne zaman ve nereye diye sormayın çünkü müracaatların yapılacağı bir yer yok müracaatları dayınız varsa direkt ona yapıyorsunuz o da siyasi gücünü kullanıp sizi işe yerleştiriyor. yukarıda belirtilen kadrolarada atamalar mayıs ayında yapıldı. bizzat çalıştığım kuruma yerleşenler var.açıktan atamanın nasıl olduğunu çok iyi gördüm.

 26. slm arkadaşlar valla bu açıktan atama bian önce başbakan açıklamasa eyer ben una çok güzel bi açıklama yaparım.ve türkiyeyi libyaya çeviririm.kaçacak yer bulamaz

 27. s.a arkadaşlar bu açıktan atamada dıyanet kpss puanına gore 40 istemişti ama bu sene kaç puan ister belli değil ilan etmemiş ama bana göre 4/B li atamalarda 60 puan istediğine göre bu sene 50 puan ile atama olabilir.

 28. en güzel ve bilgili acıklamayı HALİM kardeş yapmış söylediği her kelime dogrudur.çünkü bende acıktan atanıcam belediyeye dayım da var bana takip et acıldıgı zaman gel adını soyadını beledıye baskanına verıcem senı mulakatsız beledıyeye memur olarak acıktan alıcaz dedi.yani alımları beklıyorum darısı dayısı olanın basına olmayan umutlanmasın kusura bakmayın acıktan atama böyle bişey

 29. bende uz jandarmayım kadroluyum ve agustos 15 de istifa dilekçesi verecegim banada haberi olan arkadaş yazarsa msn me çok sevinirim.Bende açıktan atama ile bir kuruma yerleşmek istiyorum 2 yıllık mezunum iktisat 4. sınıftayım haber verirseniz çok sevinirim allaha emanet olun

 30. arkadaşlar yorum yapıyosunuzda hangisi doğru dayısı olnmı alınıyo, yoksa açıktan atama için tarih veriliyomu ya nasıl bir sistem buuuuu

 31. ben açıkögretim 4yıllık sosyal hizmetler bölümünden kpssden kaç kişi atanıyor kaç puanla bilen varsa söylesin lütfen?

 32. 25 yıl önce ailevi sebeblerle istifa ettim.20 yıldırda açıktan atanabilmek için verdiğim dilekçelerin ve red cevaplarının sayısını unuttum.değerler böyle kaybediliyor,arkası olan atanıyor.

 33. BU ARKADAŞLARIN GÖNDERİLERİ ÜZERİNE BİR ESPİRİ İYİ OLUR .DAYIMIZ YOK AMA AMCALARIMIZ VAR OLUR MUU?

 34. dayısı olan girer… beni salladılar bekle dediler , torpili daha ağır basanlar şu an işe başladı idare c d p ye aiit ayrıca , kimseyi suçlamıyorum bu konuda samimiyim .

 35. BEN UZMAN ÇAVUŞLUKTAN KENDİ İSTEĞİMLE AYRILDIM.10 YILDIR BÜTÜN BAKANLIKLARIN PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜKLERİNE MÜRACAAT EDİYORUM ANCAK BUZAMANA KADAR HİÇ BİR OLUMLU CEVAP ALAMADIM.OYSA BENİMLE AYNI KONUMDA OLAN BİR SÜRÜ ARKADAŞLARIM AÇIKTAN ATANDI.BENİM MÜRACAATLARIMA NİÇİN OLUMLU BİR CEVAP VERİLMİYOR.ACABA BEN BU ÜLKENİN VATANDAŞI DEĞİLMİYİM.DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUM.SAYGILARIMLA.

 36. Slm arkadaşlar yorumlarınızı okudum kafam iyice karıştı benimde dayım var mayıs ayından beri haftaya sonuçlanacak diyor ama bi türlü sonuçlanmıyor 14eylülde güya sonuçlanacak dedi ama kafam çok karışık 4aydır bekliyorum dayım var ama yetmiyor bide amcaya ihtiyacım var sanırım…

 37. ne zaman yayınlacak bu alımlar her acıklamayı yapmıslar ama ortada ne tarıh ne de ne zaman alımların nasıl basvuru olunacak hakkında bılgı yok bu nasıl bır duyuru allah askına…

 38. arkadaşlar bu işler dayısı sağlam olanlar için geçerli atamalar 16 şubat 2012 de belli oluyor ve 20 şubat 2012 de iş başı yapılacak bu tarıh kesın dayınız yoksa boşa ümitlenmeyın sallarlar sızı şu gün bu gün dıye inanmayın çünkü bire bir yaşadım bunları

 39. hakan kardeş nerden öğrendin kesinliği ne derece bu tarihlerin biraz bilgi verebilirmisin.

 40. 3yıl serbest veteriner olarak esnaf olarak çalıştım.sonra 5 yıl belediye başkanlığı yapptım.acaba bizdede atama varmı tarım bakanlığına.bilen varmı

 41. hakan kardeş bu alımlar 16.şubat.2012 de açıklanacagını söylüyorsun teşekkür ler açıklanan listeler yayınlanacak mı peki bunun bilgisini verebilir misin.ve eger açıklanacaksa hangi sitelerden bulabiliriz ? şimdiden teşekkür er

 42. hakan arkadaşım 16 şubat diyorsun da nerden öğrendin? girmediğim site kalmadı tarih vermiyor bir tek sen yazmışsın 16 şubat diye. bizi bir aydınlat lütfen. nerden biliyorsunda bu kadar kesin konuşuyorsun.

 43. Arkadaşlar herkez bişey yazmış anladığım bir kaç kişi dışında da kimse bişey anlamıyor Açıktan Atama : Daha önce Memur olarak çalışmış ve kendi istegiyle ayrılmış kişiler için gecerlidir Kim bunlar 4/c 4/b sözleşmeli sb astsb uzman erbaş 10 yılını doldurmuş uzm jandarma yani kısacası daha önce devletin herhangi bir kurumunda 657 tabi olmayan veya sözleşmeli olarak çalışmak açıktan atama yapacak kurumlara dilekce ile başvurmak o kurum sizin sınıf ve niteliklerini taşıdığını ve kadronun uygun ve bütce karşılarsa Devlet personel daire başkanlığından izin alarak (Vali,Kaymakam,Belediye Başkanı ve ünüversitede rektör hariç) kurum personeli 657 tabi olmayan personelin 92, mad yararlanarak 657 tabi devlet memuru olarak atayabilir benim bildiğim bu kadar. Bu arada bu işler dayıylada ve amcaylada olmadığı zamanda olur sizler yeterki inanın Allah yardımcınız olsun

 44. dayısı olan atanır olmayan umutlanmasın şoförlük sınavına girdim 87,255 puanla elendim 71,125 puan alanı atadılar işte torpil böyle bişey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>