İŞKUR İşçi Alımı 2013-2014

İŞKUR en çok hangi branşlardan işçi alımı yapacağını duyurdu. En çok aranan işçiler açıklandı. İşçi açığı ise çok fazla. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İşkur’a bildirilen 258 bin 82 kişilik açık iş tespit edildiğini açıkladı.

memur-zammıEn çok aranan işçiler arasında dikiş makinesi operatörü, satış elemanı, garson, kaynakçı, güvenlik görevlisi ve tornacı bulunuyor.

258 bin işçi aranıyor

2013 Mayıs ve Haziran aylarında tüm illerde İşkur’a bildirilen açık iş ilanı bulunuyor. İşgücü piyasası talep araştırması sonucu listenin başında dikiş makinesi operatörü, satış elemanı, garson, kaynakçı, güvenlik görevlisi ve tornacı bulunuyor. İşkur müdürlüklerine bu iş kollarında başvuru yapan kişiler kısa sürede işe yerleştiriliyor.

Çelik, “Türkiye genelinde 81 il düzeyinde talep araştırması yapıldı. Araştırmada işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları belirlendi. Hangi mesleklerde işçi bulmanın zor olduğu ve işçi bulmakta güçlük çekme nedenleri, 2013 yılı sonunda ve 2014 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler rapor edildi” değerlendirmesinde bulundu.

Her 3 işyerinden 1′inde açık iş var

Çelik, alan çalışmasının Türkiye İstatistik Kurumu ile tespit edilen 10+ istihdamlı iş yerlerinde gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, açıklamasında şunlara yer verdi: “Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılan araştırmada 74 ilde tam sayım, 7 ilde ise örneklem yöntemi ile çalışılmıştır. Yani 74 ilde 10+ istihdamlı iş yerlerinin tamamı ziyaret edilmiştir. Toplamda 100 bin 852 iş yeri bizzat ziyaret edilmiş, bu iş yerlerinin 87 bin 719 tanesine ise iş yeri bilgi formu uygulanmıştır.

Çalışma kapsamında Türkiye genelinde 258 bin 82 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, Türkiye genelinde açık iş oranı yüzde 4,4 olarak hesaplanmıştır. Başka bir deyişle, Türkiye genelinde her 100 kişilik kadronun 95,6′sı dolu; 4,4′ü ise boş olup doldurulmaya hazırdır. Saha çalışmasında ziyaret edilen iş yerlerinin yüzde 29′u açık işi olduğunu belirtmiştir. Bu da her 3 işyerinden 1′inin açık işi olduğunu gösteriyor. “

İmalat sektöründe açık iş çok

Türkiye’de ara elemana duyulan ihtiyacın yapılan çalışma ile bir kez daha ortaya konulduğuna işaret eden Çelik, çalışma kapsamında işverenler tarafından en fazla açık işin; dikiş makinesi operatörü (tekstil), satış elemanı, garson, kaynakçı, güvenlik görevlisi, tornacı, şoför, mobilyacı, elektrikçi, çağrı merkezi görevlisi mesleklerinde olduğunu bildirdi.

Çelik, açık işi olan iş yerlerinin mesleğine ilişkin yeterli bilgi ve beceriye sahip işçiaradıklarını belirtti.

Açık işi olan her 4 iş yerinden 3′ünün mevcut açık işi için mesleğe ilişkin yeterli bilgi talep ettiğine işaret eden Çelik, en fazla açık işin sırasıyla imalat, toptan ve perakende ticaret ile inşaat sektörlerinde olduğunu açıkladı. Açık işlerin yüzde 44′ünün imalat sektöründe bulunduğunu anlatan Çelik, imalat sektöründe açık iş oranının yüzde 5,4 olduğunu ve imalat sektöründe her 95 çalışanın yanında 5 kişiye daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

İşçi bulmakta güçlük çekilen ilk 5 meslek

Çelik, araştırmaya katılan işverenlerin Türkiye genelinde ilk 6 ayda 340 bin 950 kişinin temininde güçlük çekildiğinin belirtildiğini ve ziyaret edilen iş yerlerinin yüzde 44′ünün eleman bulmakta güçlük çektiğine değindi.

İşverenlerin yarısı işgücü piyasasında aradığı elemanı bulmakta zorlandığına dikkati çeken Çelik, şunları belirtti: “Piyasada işverenlerce temininde en fazla güçlük çekilen ilk 5 meslek; dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı şeklinde sıralanmaktadır. Bu mesleklerde eleman ihtiyacı ortaya çıktığında işverenler ciddi şekilde zorlanmaktadır. Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 60′ı ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulamamaktan yakınıyor. Bunun yanında eleman bulmakta güçlük çektiğini belirten işverenlerin yüzde 17,5′i buna sebep olarak çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesini, yüzde 15,3′ü de önerilen ücretin az bulunmasını göstermiştir.”

Etiketler: , , , , ,

3 comments

  1. tamam da arkadaş hep alınacak diyorsunuz ama hep torpil gerekiyor yeter artık lanet olsun böyle düzene dayısı amcası olmayan açmı kalsın bıktım artık türkiyede yaşamaktan

  2. Sözleşmeler nezaman basliyor mersinde yasiyorum kamu dairesinde
    yasiyorum sözlesmeyi dört gozle bekliyoruz

  3. murat duran

    ben garsonum,sabah saat sekizde işe başlıyorum akşam saat onbire kadar çalışıyorum.sigorta var asgari ücret 804 tl. vücut dayanırmı onbeş saat çalışmaya.saat fazlası mesai istesen kapıya koyuyorlar.nasıl olurda verimli bir iş sunarsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>