Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Doçentlerin Ek Göstergedeki Belirsizlik Sorununa 2914 Sayılı Kanunda Çözüm Geldi

Doçent ek göstergesinde yer alan ve çözümü bir süredir beklenen Ek Gösterge Cetveli'ndeki belirsizlik 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu'ndaki düzenlemeyle çözüme kavuştu. Yapılan düzenlemeyle birlikte doçent ek göstergesinden yararlanmak için kadroya atanmak zorunlu hale getirildi.

Bir zamandır YÖK’ün; doçentlerin ek göstergesinde yer alan birliktelik ile alakalı sorunu, çözüme kavuşturması bekleniyordu. Bahsi geçen 2914 sayılı kanunda; doçent unvanı almaya hak kazanmış ancak doçentlik kadrosuna henüz alınmamış olan öğretim görevlilerinde hak karmaşaları yaşanıyordu. İlgili öğretim görevlilerinin mali haklarıyla alakalı bir düzenleme yapılmamış olması bu karmaşıklığın ilk nedeni olarak görülmekteydi.

Ek gösterge cetvelindeki bu belirsizliğin çözümü noktasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı da çözüm önerilerinde bulunmuştu. Danıştay kararlarının ise bu kapsamda daha detaylı bir içeriğe sahip olduğu belirtilmişti.

Tüm bu görüşmelerin ardından alınan karar; 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’nda yer alan ekli ek gösterge cetvelinde, akademik personelin ek göstergelerinin hesabında ilan edildi. Böylece kadro unvanının esas olarak alınacağı kararlaştırıldı.

Doçent unvanı almaya hak kazanan ancak henüz kadroya girmemiş olan öğretim görevlilerinin haklarının da hangi kanunun, hangi maddesi gereğince korunacağı belirlenmiş oldu. Kabul edilen kararlar ile doçentlik ek göstergesinden yararlanmak isteyen bir öğretim görevlisinin; sadece doçentliğe hak kazanması yeterli olmayacak, aynı zamanda doçentlik kadrosuna da atanmış olması gerekecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu