Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

TÜBİTAK 367 Personel Alım İlanı – Ön Lisans Ve Lisans KPSS Şartı Olmadan!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu TÜBİTAK, geçtiğimiz günlerde dört farklı birimde görevlendirilmek üzere 367 personel alım ilanı yayınladı.

TÜBİTAK 367 personel alım ilanı yayınladı! Söz konusu pozisyonlar araştırmacı, teknik ve destek personeli ile Ar-Ge teknisyeni personelinden oluşuyor. İlan, TÜBİTAK bünyesindeki personel eksikliklerinin giderilmesi ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Resmi Gazete’de 27 Mart 2023 tarihinde yayımlanan ilana göre, başvuracak adaylarda KPSS sınavına girme şartı aranmayacak. Ancak adayların mevcut pozisyonlar için değerlendirmeye alınabilmeleri için diğer nitelikleri taşımaları gerekiyor. Dört farklı birim için personel alım kontenjanları ve birim dağılımı aşağıdaki gibidir:

  • TÜBİTAK BİLGEM: Bu birim 227 araştırmacı ve 46 teknik ve destek personeli olmak üzere 273 personel alımı yapacaktır.
  • TÜBİTAK MAM: Bu birime 21 araştırmacı, 1 teknik ve destek personeli ve 3 Ar-Ge teknisyeni olmak üzere 25 personel alınacaktır.
  • TÜBİTAK RUTE: Bu birime 56 araştırmacı, 2 teknik ve destek personeli ve 4 Ar-Ge teknisyeni olmak üzere 62 personel alınacaktır.
  • TÜBİTAK ULAKABİM: Bu birime 7 araştırmacı alınacaktır.

Başvuru sahiplerinin KPSS sınavına girmeleri gerekmeyecek olsa da pozisyonlar için değerlendirilmek üzere diğer nitelikleri karşılamaları gerektiğini belirtmek önemlidir.

Başvuru İçin Aranan Şartlar

TÜBİTAK personel alımına başvurmak için adayların çeşitli koşulları karşılaması gerekiyor. Bunlar arasında yabancı dil ve eğitim ön plana çıkıyor. Adayların İngilizce dil sınavını geçerek İngilizce dilindeki yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için;

  • KPDS, UDS, YDS ve YÖKDİL puanlarının en az 70
  • TOEFL IBT puanlarının en az 84
  • TOEFL PBT puanlarının en az 561
  • FCE puanlarının C
  • CAE puanlarının B
  • CPE puanlarının C olması gerekiyor.

Adaylarda aranan bir diğer şart ise en az iki yıl veya dört yıllık eğitim veren ilgili bir alanda lisans eğitimini tamamlamış olmak. Bu nitelikleri taşımayan adayların pozisyonlar için değerlendirmeye alınmayacağını belirtmek gerekiyor. TÜBİTAK personel alımı için başvuru süresi 17 Nisan 2023 tarihine kadar açık olacak. İlgilenen adayların başvurularını TÜBİTAK Resmi Kariyer adresi üzerinden yapmaları gerekmektedir. Son başvuru tarihinden sonra gelen başvurular değerlendirmeye alınmayacağından başvuruların zamanında yapılması esastır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu