Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

T.C. Oslo Büyükelçiliğine 1 Tane Sözleşmeli Sekreter Alınacak! Son Başvuru 24 Mart!

T.C. Oslo Büyükelçiliği, (1) sözleşmeli sekreter pozisyonuna sınavla personel alacak

T.C. Oslo Büyükelçiliğine 1 tane sözleşmeli sekreter alınacak. Başvuruda bulunacak adayların aşağıdaki nitelikleri taşıması gerekiyor: 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 
 • Sınav tarihinde 41 yaşından gün almamış olmak, 
 • En az lise veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak, 
 • Kamu haklarından yoksun olmamak, 
 • Zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden hapis cezasından hükümlü olmamak, 
 • Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış olmak veya yapmış sayılmak (erteleme durumunda başvurular kabul edilmeyecektir), 
 • Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu olmamak (Sağlık Kurulu Raporu istenecektir), 
 • İyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmek (Norveççe bilgisi tercihler arasındadır), 
 • Bilgisayar ve daktilo kullanabilme becerisine sahip olmak. 

Başvurular sınavla yapılacaktır ve detaylar Büyükelçilik tarafından açıklanacaktır. 

Başvuru için İstenen Belgeler 

Başvuru yapacak adaylardan istenen belgeler; 

 • Özgeçmiş (CV) (Adayın adresi, telefon numarası ve e-posta adresine de özgeçmişte yer verilmelidir.), 
 • Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip adayların pasaport örneği ile işlem görmüş sayfaları (Kariyer Kapısı Platformu’na tek bir belge halinde yüklenmesi gerekmektedir.), 
 • Nüfus cüzdanının (T.C. kimlik kartının) aslı ya da onaylı sureti, 
 • Başvuru yapacak erkek adaylar için askerlik kesin terhis belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığına dair belge, 
 • En son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti: Yurt dışındaki okullardan mezun olan adaylar, lise veya üniversite diplomalarından birine ilişkin Eğitim Müşavirlikleri/Ataşelikleri, Milli Eğitim Bakanlığı ya da Yükseköğretim Kurulu’ndan alacakları denklik belgelerini, Kariyer Kapısı Platformu üzerinden yapılan başvuru sırasında “Ek Dosya” bölümündeki “Denklik Gösterir Belge” alanına yüklemelidirler. 
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet renkli vesikalık fotoğraf. 

Sınav ile İlgili Bilgiler 

Adaylar, e-Devlet sisteminden temin edilemeyen belgeleri Kariyer Kapısı Platformu’na yüklemeleri gerekmektedir. Sınava giriş için, pasaport veya nüfus cüzdanı (T.C. kimlik kartı) gibi resmi kimlik belgesi aslının ibraz edilmesi gerekmektedir. 

Yazılı yeterlilik sınavı, 10 Nisan 2023 Pazartesi günü saat 14:00’te Büyükelçiliğimizin Halvdan Svartes Gate 5, 0268 Oslo/Norveç adresindeki Kançılarya Binası’nda yapılacaktır. Yazılı sınav konuları, Türkçe’den İngilizce’ye çeviri (1 saat), İngilizce’den Türkçe’ye çeviri (1 saat), Türkçe kompozisyon (1 saat) ve Matematik (1 saat) olacaktır. 

Yazılı yeterlilik sınavını başarıyla tamamlayan adaylar, 24 Nisan 2023 Pazartesi günü saat 14:00’te Büyükelçiliğimizde yapılacak sözlü ve uygulamalı yarışma sınavına katılmaya davet edileceklerdir. 

Sözlü sınav konuları, genel kültür, Türkiye ve dünya coğrafyası, Osmanlı tarihi ve Türk İnkılap tarihi olacaktır. Uygulamalı sınav konuları ise bilgisayar kullanımı ile ilgili daktilo sınavını içerecektir. 

Tüm adaylar için hatırlatma: Sınavlara girişte, resmi kimlik belgesi ibraz etmek zorunludur. E-Devlet sistemi üzerinden temin edilemeyen belgelerin ise Kariyer Kapısı Platformu’na yüklenmesi gerekmektedir. 

Başvuru Tarihi  

Dışişleri Bakanlığı’nın kamu personeli alımı için başvurular, 10 Mart 2023 Cuma günü saat 10:00 ile 24 Mart 2023 Cuma TSİ 23:59 arasında e-Devlet sistemi üzerinden, Kariyer Kapısı- Kamu İşe Alım sekmesinden veya Kariyer Kapısı (isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden yapılacaktır. 

Sınava katılmak isteyen adaylar, yukarıda belirtilen tarihler arasında Kariyer Kapısı Platformu üzerinden başvurularını tamamlamalarının yanı sıra, tüm başvuru belgelerinin asıllarını veya onaylı suretlerini en geç 24 Mart 2023 Cuma günü mesai bitimine kadar T.C. Oslo Büyükelçiliği’ne elden veya postayla ulaştırmaları gerekmektedir. Büyükelçilik, postada meydana gelebilecek gecikme ve kayıplardan sorumlu değildir. 

Başvuruların geçerli sayılabilmesi için, adayların başvuru işlemlerini Kariyer Kapısı Platformu üzerinden tamamlamalarının yanı sıra, tüm başvuru belgelerini eksiksiz bir şekilde belirtilen süreler içinde T.C. Oslo Büyükelçiliği’ne ulaştırmaları gerekmektedir. 

Gerçeğe aykırı belge veren veya beyanda bulunan adaylar hakkında yasal işlem yapılacak ve istihdam edilseler bile görevlerine son verilecektir. Adaylar, yazılı sınava katılmak için uygun olup olmadıklarını Kariyer Kapısı Platformu üzerinden teyit edebileceklerdir. 

Sınav Yeri 

Yazılı Sınav: Norveç, Oslo şehrinde bulunan T.C. Oslo Büyükelçiliği, Halvdan Svartes Gate No:5, 0268 adresinde yapılacaktır. 

Sözlü ve Uygulamalı Sınav: Norveç, Oslo şehrinde bulunan T.C. Oslo Büyükelçiliği, Halvdan Svartes Gate No:5, 0268 adresindeki Büyükelçilik Kançılarya binasında yapılacaktır. Sınav tarihinde veya sınav yerinde herhangi bir değişiklik olması durumunda, sınava katılmaya hak kazanan adaylara ayrıca e-posta yoluyla bilgi verilecektir. 

Telefon: +47 22128750 / +47 22128752 

E-posta: embassy.oslo@mfa.gov.tr 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu